به مجله تفریحی نت سیتی خوش آمدید

بخش های سایت
آخرین مطالب

تبلیغات

محصولات ویژه

محصولات ویژه جنسی
اسامی انصراف دهندگان از یارانه اعلام می شود

اسامی انصراف دهندگان از یارانه اعلام می‌شود

سرویس اقتصادی «فردا»: یارانه‌ها همچنان سرخط خبرها است. شب گذشته بود که دکتر نیلی در شبکه دو سیما از تفاوت‌های اجرای هدفمندی یارانه‌ها در ایران با دیگر کشورها گفت و هدف از اجرای این قانون را همچون زمان اجرای آن، بهینه سازی مصرف انرژی اعلام کرد و کسر بودجه برای پرداخت یارانه‌ها را از مشکلات دولت دانست.مشاور اقتصادی رئیس جمهور حتی از اعلام اسامی انصراف دهندگان دریافت یارانه خبر داد.

مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور گفت : یکی از اولویت های مهم اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۳ خروج از رکود است و باید بتوانیم تحرکی در اقتصاد ایجاد کنیم.

ضرورت اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با حضور مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دوم سیما بررسی شد .

مسعود نیلی گفت: یکی از اولویت های مهم اقتصادی کشور در سال 1393 خروج از رکود است و باید بتوانیم تحرکی در اقتصاد ایجاد کنیم .

وی اضافه کرد: جهت گیریهای بانکی وتسهیلات نیز باید به سمتی باشد که بخش تولید بتواند حرکت مناسب خودش را پیگیری کند.

نیلی در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزود: برخی ضرورت ها ایجاب می کند که قیمت ها با شتاب زیادی افزایش پیدا کند ولی شرایط اقتصادی ما ، شرایط مساعدی نیست و رکود تورمی در اقتصاد کلان داریم.

وی گفت: شرایط عمومی اقتصاد کلان کشور آمادگی این را ندارد که شوکی شبیه 550 درصد افزایش متوسط قیمت حامل های انرژی در آذر 1389 را داشته باشد.

نیلی افزود: اصلا در شرایطی نیستیم که بخواهیم تغییراتی در این مقیاس داشته باشیم و شوک بزرگی به اقتصاد وارد شود.

وی گفت: به طور متوسط به اندازه جبران تورمی که در سالهای 1391 و 92 داشتیم، قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا می کند.

نیلی افزود: برای ما کاهش تورم اهمیت بسیاری دارد و همانگونه که قبلا گفته شده است تورم در پایان سال گذشته به کمتر از 35 درصد کاهش یافت.

وی اضافه کرد: نکته مهمی که می توانم بگویم این است که تغییر قیمت انرژی فقط این نیست که قیمتی افزایش پیدا کند و بعد بخواهد قیمتها کنترل شود.

وی گفت: تمهیدات وسیعی اندیشیده شده است برای آنکه اثر جزیی که افزایش قیمت انرژی بر روی سطح عمومی قیمت ها دارد از طریق سیاست های پولی و مالی کنترل شود و بتوانیم در سال 1393 تورمی در حدود 25 درصد داشته باشیم.

نیلی در پاسخ به پرسشی درباره موارد مصرف درآمدهای ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزود: این منابع در بخش سلامت، کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه، توسعه حمل و نقل عمومی و کمک به برخی صنایع هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون با دوموضوع شرایط بد و زیادی مصرف انرژی و همچنین کسری بودجه مواجه هستیم گفت: اگر روند قیمت انرژی را اصلاح نکنیم مردم در آینده در تامین انرژی دچار مشکل خواهند شد و همچنان آشفتگی مالی در بخش تولید انرژی، اختلال در عرضه آن و تورم را شاهد خواهیم بود.

نیلی افزود: برای استمرار کاهش روند تورم و تامین عرضه انرژی ناچار هستیم که هدفمندسازی یارانه هارا با تفاوت هایی نسبت به گذشته شامل پرداخت به بخش سلامت به جای پرداخت های نقدی، تغییر تدریجی به جای شوک قیمتی را اجرا کنیم.

وی گفت: به هرمیزان که مردم در موضوع هدفمند سازی یارانه ها کمک کنند مشکلات جامعه کمتر خواهد بود و این یک حرکت اجتماعی است که اگر به شکل مناسبی پیش برود یک تجربه بزرگ اجتماعی شکل گرفته است.

نیلی افزود: پیشنهادی مطرح است تا افرادی که در این حرکت اجتماعی وارد می شوند و از دریافت یارانه خودداری می کند سایتی تشکیل شود تا اسامی آنها در آن اعلام شود.

وی گفت: در دو ماه گذشته که موضوع انصراف از دریافت یارانه نقدی مطرح شده است، حرکت هایی از طرف گروه های مرجع مانند هنرمندان، پزشکان و ورزشکاران برای انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی مشاهده می شود.

نیلی با بیان اینکه انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی مشارکت آنها در رفع مشکلات است افزود: در این اقدام جمعی هر کس به صورت داوطلبانه وارد شود کار خیرخواهانه و نوع دوستانه ای انجام داده است.

وی گفت: هم اکنون حدود 77 میلیون و 500 هزار نفر در کشور یارانه دریافت می کنند و موضوع اصلی در پرداخت یارانه نقدی، کسری بودجه است که این مشکل بزرگی است.

نیلی افزود: در ثبت نام اولیه برای پرداخت یارانه نقدی این تعداد نبود و این رقم با توجه به افزایش جمعیت سالانه، افزایش یافته است.

وی گفت: در سال گذشته حدود 28 هزار میلیارد تومان بابت فروش انرژی به خزانه واریز شد ولی حدود 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت شده است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: بودجه آموزش و پرورش حدود 16 تا 17 هزار میلیارد تومان و یا بودجه عمرانی دولت کمتر از 14 هزار میلیارد تومان بوده است.

نیلی افزود: برای رفع کسری بودجه 11 هزار میلیارد تومان از بودجه به تامین یارانه ها اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: دولت برای رفع مشکل از اقشار پردرآمد خواست که از دریافت یارانه نقدی صرف نظر کنند.

نیلی افزود: فرض کنید که اگر از 11 هزار میلیارد تومانی که از بودجه به یارانه پرداخت می شد ، یک دهم به آموزش و پرورش برای تجهیز مدارس اختصاص داده می شد ، دیگر شین آباد اتفاق نمی افتاد.

وی با اشاره به تجربه برخی از کشورها در هدفمندی یارانه ها گفت: تفاوت هایی در اجرای این طرح در کشورما با سایر کشورها وجود دارد مانند اینکه در کشور ما تقریباً به کل جمعیت کشور یارانه پرداخت می شود ولی در سایر کشورها اینگونه نیست و یا اینکه غیر مشروط است و همچنین قید زمانی نیز ندارد.

نیلی افزود: هم اکنون موضوع اصلی این است که در یارانه پرداختی با کسری بزرگی مواجه هستیم.

وی گفت: بهینه سازی مصرف انرژی یکی از اهداف اصلی طرح هدفمندی یارانه هاست.

نیلی افزود: سالهای 1391 و 92 سالهای بد اقتصاد کشور بود زیرا به لحاظ رکود شرایط بدی داشتیم و در سال 92 نیز رشد منفی داشتیم و این موضوع جزء رکوردهای بزرگ تاریخ تورم در کشور بوده است.


منبع: واحد مرکزی خبر

حـــراج شـــد

تبلت طرح سامسونگ p1000

اخرین کلمات جستجو شده